Šarkoova artropatija (Charcotova artropatija) je ozbiljno progresivno oboljenje zglobova koje nastaje kao posledica oštećenja nervnog sistema. Najčešće pogađa stopala i skočne zglobove kod osoba sa diabetesom, ali se može javiti i kod drugih stanja koja uzrokuju neuropatiju, poput povreda kičmene moždine ili sifilisa (tabes dorsalis) I lepre.
Uzroci i mehanizam nastanka
Ovo stanje se razvija zbog gubitka osećaja bola, temperature i pritiska usled neuropatije. Zbog smanjene osetljivosti, pacijent nastavlja da opterećuje zahvaćeni zglob, nesvesno uzrokujući mikrofrakture i dalje oštećenje kostiju i ligamenata. To vodi ka deformacijama, nestabilnosti i, u uznapredovalim slučajevima, potpunom kolapsu zgloba.
Faktori rizika
- Diabetes melitus (tip 1 i tip 2) – najčešći uzrok, posebno kod dugotrajnog nekontrolisanog dijabetesa.
- Neuropatija različitog porekla – alkoholna, idiopatska, posttraumatska.
- Neurološka oboljenja – sifilis, lepra, syringomyelia.
Simptomi i faze bolesti
Šarkoova artropatija prolazi kroz tri faze:
- Akutna faza: Otok, crvenilo i toplota u zahvaćenom zglobu, često bez značajnog bola. Pacijenti često misle da je u pitanju infekcija ili tromboza.
- Subakutna faza: Kosti postaju slabije, dolazi do deformacija i nestabilnosti.
- Hronična faza: Potpuna destrukcija zgloba, kolaps i trajna invalidnost.
Najčešće zahvaćeni zglobovi su stopala i skočni zglobovi, što može dovesti do teških deformacija poput “ljuljačke stopala” (rocker-bottom foot).
Dijagnoza
- Klinički pregled: Oticanje, crvenilo i deformacije stopala.
- Radiološki snimci: rendgenski snimci i skener stopala pokazuju frakture, degeneraciju zgloba i koštane fragmente. Magnetna rezonanca stopala pokazuje strukturu kosti, stanje tetiva I ligamenata, postojanje intraartikularnih izliva i drugih komplikacija.
- Doppler krvnih sudova nogu: Pomaže u isključivanju vaskularnih problema, najpre stenoze ili okluzije arterija i duboke venske tromboze.
Lečenje
Cilj lečenja je sprečavanje progresije i očuvanje funkcionalnosti stopala:
- Imobilizacija: Korišćenje specijalnih ortoza ili gipsa kako bi se smanjilo opterećenje zgloba.
- Kontrola glikemije: Kod diabetičara, stroga regulacija šećera u krvi smanjuje dalju neuropatsku progresiju.
- Ortopedska obuća: Prilagođena obuća pomaže u smanjenju pritiska na stopalo.
- Hirurški zahvati: Kod teških deformacija može biti neophodna artrodeza (fiksacija zgloba) ili amputacija u ekstremnim slučajevima.
Prognoza i prevencija
Rano prepoznavanje i lečenje mogu usporiti progresiju i poboljšati kvalitet života. Prevencija uključuje:
- Redovne preglede stopala kod osoba sa diabetesom.
- Nošenje zaštitne obuće i izbegavanje prekomernog opterećenja stopala.
- Strogu kontrolu šećera u krvi kod diabetičara.
Šarkoova artropatija je ozbiljno, ali često zanemareno stanje koje može dovesti do trajnog invaliditeta ako se ne prepozna na vreme. Pravovremena dijagnoza i odgovarajući tretman ključni su za očuvanje funkcije stopala i poboljšanje kvaliteta života pacijenata.
Dijagnoza Šarkoove artropatije zahteva multidisciplinarni pristup i preglede od strane endokrinologa, neurologa, vaskularnog hirurga i ortopeda.