Ultrazvuk abdomena

Ultrazvučni pregled abdomena je neinvazivna i bezbolna dijagnostička metoda kojom se pregledaju organi trbušne duplje, prvenstveno jetra, žučna kesa I žučni vodovi, pankreas, slezina, bubrezi, nadbubrezi i  trbušna aorta, odnosno mokraćna bešika I kod muškaraca prostata. U slučaju postojanja slobodne tečnosti, uvećanih žlezda ili formiranih solidnih I cističnih promena, iste se mogu videti. Pod određenim ulovima, mogu se pregledati i strukture creva.

Ultrazvuk stomaka se može raditi preventivno, u cilju kontrole zdravstvenog stanje bez postojanja tegoba I sastavni je deo svakog sistematskog pregleda. U slučaju postojanja tegoba, ultrazvuk stomaka je, pored laboratorijskih analiza, prva potrebna dijagnostčka metoda:

  • Kod bolova u stomaku različite vrste;
  • Kod mučnine, povraćanja, poremećaja crevnog pražnjenja, nadutosti, oticanja stomaka ili pipanja čvora, drugo;
  • Kod poremećaja mokrenja, bilo otežanog ili učestalog mokrenja, kod pojave krvi u mokraći;
  • Kod ateroskeroze i drugih bolesti krvnih sudova, visokog krvnog pritisaka, visokih masnoća;
  • U slučaju postojanja malokrvnosti ili drugih odstupanja u laboratorijskim rezultatima;
  • Kod gubitka telesne mase;
  • Kod temperatura nejasnog uzroka;
  • Razni drugi simptomi i znaci su indikacija za izvođenje ultrazvuka stomaka.

Ultrazvuk stomaka je sastavni deo dijagnostike i praćenja stanja kod brojnih bolesti koje primarno ne zahvataju stomak, odnosno obavezni su u lečenju sistemskih i onkoloških bolestima.

Tehnika i način izvođenja pregleda:

Ultrazvučni aparat radi po principu emitovanja talasa visoke frekvence 2–18 MHz iz ultrazvučne sonde. Talasi prolaze kroz tkiva i tečnost, i zavisno od gustine tkiva odbijaju se i vraćaju u sondu i formiraju sliku organa. Ultrazvučni pregled nema nikakva štetna dejstva na zdravlje pacijenta i može se ponavljati neograničen broj puta. Iz istih razloga, ultrazvuk je bezbedna metoda za pregled dece I trudnica.

Pacijent je u ležećem položaju na leđima, ali u određenim segmentima pregleda lekar može zatražiti da pacijent udahne duboko i zadrži dah i da se okrene na levi ili desni bok. Lekar sondom prelazi preko kože na koju je nanet gel i posmatra organe. Gel je na vodenoj bazi, ne izaziva alergije i lagano se uklanja sa kože. Zavisno od konstitucije pacijenta, lekar ponekad mora da jače pritisne sondu, a ponekad prelazak sondom u regiji pune mokraćne bešike može da bude blago neprijatan.

Neposredno nakon pregleda lekar daje pisani izveštaj koji, nakon toga, pacijent nosi lekaru koji je uputio na ultrazvučni pregled. U zaključku izveštaja, kod nekih promena koje se uoče ultrazvučno ili u odsustvu objašnjenja tegoba, lekar može savetovati dodatnu dijagnostiku skenerom ili magnetnom rezonancom, odnosno drugim metodama.

Važne napomene za pacijente:

  • Ukoliko se pregled zakazuje, priprema za pregled podrazumeva da pacijent par dana pre pregleda ne unosi hranu koja nadima. Na dan pregleda potrebno je 5–6 sati pre pregleda ne jesti, a sat vremena pre pregleda popiti 2–3 čaše obične vode i ne mokriti do završetka pregleda.
  • Ukoliko se radi o hitnom stanju, pregled se obavlja bez pripreme.
  • Pregled je bezbolan i bezbedan.
  • Odmah nakon pregleda pacijent može da nastavi sa redovnim aktivnostima..

Dr Nataša Gagović

Specijalista radiologije